27 Mar 2014
Mart 27, 2014

TRAKSİYONER AKÜ BİLGİ

0 Yorum

TRAKSİYONER AKÜ  TEKNİK BİLGİSİ

Traksiyoner akü hücreleri basitçe, tüplü pozitif ve  ızgara negatif kurşun levhalardan meydana gelmektedir. Bu kurşun levhalar asit içerisinde bulunmakta ve  meydana gelen kimyasal reaksiyon ile elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Bir akünün enerjisi normal çalışma döngüleri sırasında boşaltılıyor ve yeniden dolduruluyorsa, elektrotlarda giderek sülfat kristalleri oluşur ve bunlar akünün etkili biçimde akım vermesini engeller bu kristaller, aküyü “boğarlar”.

Bu, sülfatlanma, akünün enerji almasını ve vermesini engeller. Sülfatlanmış bir akü doldurulduğu zaman, içindeki jel kuruma ve kaybın artmasına neden olur. Bu durum kurşun-sülfat tortularının sert ve kırılgan olmasına sebep olur. Kolayca akü boşluğunun içine düşerek hücre bozulması, kısa devre ve olası mekanik hasarlara yol açarlar. Bu problem, şarj çevrimlerinin sıklığından dolayı özellikle elektrikli şarj çevrimlerinin forklift ve UPS lerde  araçlarında kendini gösterir

Kimyasal anlamda enerji depolayan ve gerektiğinde bu kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren cihazlara akü denir.

Aküler yapı olarak birbirine benzerlik göstermelerinin yanı sıra bir grup elektro kimyasal hücreden oluşmaktadırlar. Bu hücrelerin her birinde bir pozitif, bir negatif elektrot ve bir ayıraç mevcuttur.

Akü Deşarj edilirken iki elektrotun içinde bulunan farklı materyaller arasında elektro kimyasal bir değişim meydana gelir. Çok basit anlamda, negatif elektrottaki madde oksijenle tepkimeye girerek elektronlarını serbest bırakır, yani daha negatif bir konuma gelir. (Anot reaksiyonu). Aynı zamanda pozitif elektrottaki madde azalır ve elektrot daha da pozitifleşir (Katot reaksiyonu) Elektronlar pozitif ve negatif kutupları birleştiren bir dış devre aracılığıyla elektrotlar arasında dolaşır. Elektronlar pozitif ve negatif elektrotlar arasında hareket ederken farlar, marş motoru gibi bir dış devreyi de faaliyete geçirir. Enerjiyi depolamak için farklı materyaller kullanılabilir ve aküler genellikle o akünün yapısında aktif olarak kullanılan nikel/kadmiyum – nikel/demir – lityum/demir gibi materyalle tanımlanırlar. Diğer akülerse elektrotlarda bulunan diğer tıp materyallerle ve kullanılan elektrolit tipine göre adlandırılırlar. En yaygın olanları kurşun asit aküleridir.Kullanılan aktif materyal, hücrelerin voltajını belirler ve hücrelerin sayısı da akünün toplam voltajını belirler. Bir kurşun asit akünün 2 V. civarında nominal voltajı vardır. Bir çok araba aküsü bu tip 6 hücreden oluşmaktadır. Bu yüzden 12 V. lik bir voltaja sahiptirler. Geleneksel açık aküler elektrolit ile doldurulabilir.Bakım gerektirmeyen aküler doldurulamaz Yeniden bileşim aküleri doldurma gerektirmez, çünkü aküde bulunan hidrojen ve oksijen gazları birleşerek suya dönüşürler.

•  Su seviyesi hiç bir zaman plaka seviyesinin altına düşmemelidir.

•  Yaz aylarında su daha sık azalacağından kontrolleri sıklaştırmakta fayda vardır.

•   Akü kısa devreden korunmalı, üzerlerinde metal bir şey unutulmamalı.

•   Ani sıcaklık, soğuk ve ateş tehlikelidir. Patlama olabilir.

•   Sarsıntılardan etkilenmemeli, sabitlenme yapılmalı.

•   Akü gözlerindeki tapaların havalandırma delikleri açık olmalı.

•   Kutup başları, oksitten korunmaları için gres veya vazelin ile kaplanmalıdır.

•   Yağ ve yakıtın bulaşmamasına dikkat edilmeli.

•   Akü bağlanırken önce pozitif (+), sonra negatif (-) ucu takılır. Sökerken ise bu işlemin tersi yapılmalıdır.

•   Su ilave edilirken akü üzerinde bulunan seviyelere dikkat ediniz.

•   Dolu (asidi veya suyu olan) aküyü şarjsız bırakmamaya özen gösteriniz.

•   Şarj olurken çıkardığı gazlar insan sağlığı için tehlikelidir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>