08 May 2014
Mayıs 8, 2014

Akü güvenliği ve redresör seçimi

0 Yorum

     Redresör seçimlerinde  standart redresör kullanacaklarsa, akülerin AH değerlerinin maksimum %15 i kadar redresör kapasitesi seçmeye özen göstermeli, hatta mümkünse %12-13 gibi değerleri baz almalıdırlar. Yani 80V 620AH akü için seçecekleri redresörün, maksimum 80V 93A, mümkünse 80V 75A seçilmesi daha uygun olacaktır. Bu sayede redresörlerde akım sınırlaması bölümünde problem yaşandığında basılan fazla akımların kısıtlanması sağlanacaktır.

 Redresör seçimlerinde mümkünse yüksek frekanslı (HF) redresörleri tercih etmeleri kendileri için daha faydalı olacaktır. Bu sayede IUIa profilinde şarj yapacak olan redresörler kesin olarak akım sınırlamasına gidecek ve bu durumda redresör kapasite seçimi daha yüksek amper değerlerinde yapılabilecektir. %15 gibi maksimum değer sınırlamasına gidilmeye gerek kalmayacaktır. Redresör şarjın son %2 lik kısmında kesin olarak akımı sınırlayacağı için, %15 değil %20 değer de dahi redresör seçimi yapılabilecektir. Bu sayede ayrıca akünün daha kısa sürede şarj edilmesi sağlanacaktır. Yüksek frekanslı redresör seçimi sadece akü patlamalarının önüne geçilmesinde değil, akü ömrünün daha uzun olmasında katkı sağlayan bir faktördür. Aküde akım sınırlaması sayesinde aşırı sıcaklık oluşmayacağı için, aşırı buharlaşma ve plakalarda korozyon oluşumu söz konusu olmayacak ve bu sayede akünüz daha uzun ömürlü olacaktır. Aküler için unutulmaması gereken altın kural ( iyi akü + iyi bir şarj cihazı) yöntemidir. Her iki ürünün iyi olması birbirini tamamlayan etkenlerdir.

 Akülerin şarj edileceği alanların, 25-30C sabit sıcaklık değerlerine sahip ve iyi havalandırılan kapalı alanlarda olması gerekmektedir. Yüksek sıcaklık farklılıkları ve şiddetli rüzgar gibi hava etkenlerinin söz konusu olduğu açık alanlar akülerin patlama risklerini artırmakta ve aynı zamanda akü ömrüne olumsuz yönde etki etmektedir.

 Akülerin şarj işlemleri bittikten sonra minimum 1 saat olacak şekilde, 3 saate kadar boşta dinlendirilmesi ( redresörden çekilmiş olması gerekmektedir) ve çıkarmaya devam ettiği patlayıcı gazları tam anlamı ile tahliye etmesi sağlanmalıdır.

Statik elektrik sonucu akü patlamalarının önüne geçilmesi için, akülerin yüzeylerinin hafta 1 kez olacak şekilde kimyasal içermeyen nemli bir bez ile temizlenmesi oldukça önemli olup, bunun dışında kullanıcıların eldiven kullanmasına, akü değişim aparatlarının ve redresör kablolarının yalıtkan malzemeler ile kaplı olmasına oldukça dikkat edilmelidir. Ayrıca, şarj alanlarında kıvılcım riski oluşturacak hiçbir etkene yer verilmemelidir.

Sonuç olarak, akü patlamaları iş ve işçi güvenliği açısında son derece tehlikeli bir durum olup, önüne geçilmesi ve oluşmadan önlemlerinin alınması noktasında oldukça fazla dikkat gerektiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün her akünün ve çalıştığı işletmelerin birer milli servet ve insan sağlığının her şeyden daha önemli olan bir unsur olduğunu düşündüğümüzde, ülkemizdeki güvenlik önlemlerinin ve doğru akü kullanımlarının geliştirilmesi ve kaliteli hale getirilmesi gerektiğini açıkça dile getirmemiz gerekmektedir.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>